»Za državo, ki je bila pred začetkom nemirov blizu zagotavljanja vključenosti v osnovno šolanje vsem otrokom, so te številke neverjetne,« je povedala Maria Calivis, regijska direktorica UNICEF-a za Bližnji Vzhod in Severno Afriko. »Razseljenost, nasilje, strah in nestabilnost na sto tisoče otrok ropajo radosti učenja. Starši nam govorijo, da si neizmerno želijo, da bi njihovi otroci lahko nadaljevali s šolanjem.«
Medtem ko se v Siriji in sosednjih državah šole ponovno vzpostavljajo in pripravljajo, da v prihodnjih tednih odprejo svoja vrata, je temeljna naloga pripeljati otroke nazaj v šolske klopi.
- V Libanonu vlada ocenjuje, da bo do konca leta v državi poleg 300 tisoč libanonskih otrok, ki so vključeni v javni šolski sistem, skoraj 550 tisoč sirskih šolarjev. V letošnjem letu je bilo le 15 odstotkov sirskih otrok beguncev vključenih v formalne in neformalne oblike izobraževanja.
- V Jordaniji približno dve tretjini sirskih šolarjev ne obiskuje pouka. Od 30 tisoč otrok v begunskem taborišču Za'atari je 12 tisoč vpisanih v šolo.
- V Iraku je kar devet od desetih otrok, ki živijo v gostiteljskih skupnostih, prekinilo šolanje. V zadnjih treh tednih je v pokrajino Kurdistan prišlo več kot 50 tisoč novih beguncev, približno polovica otrok, ki bodo potrebovali pomoč, da bodo lahko nadaljevali z učenjem.
Otroci se pri vračanju v šolo soočajo z različnimi izzivi, kot so stopnjevanje nasilje v Siriji, jezikovne ovire, dostopnost, varnost, revščina in napetosti. V luči teh izzivov in ob naraščajočih potrebah otrok je UNICEF podvojil svoja prizadevanja, da bi otrokom omogočil varno vrnitev k pouku in neprekinjeno šolanje.
- V Siriji na nemirnih območjih to vključuje programe samostojnega učenja od doma.
- V Libanonu so bili zagotovljeni dodatni avtobusi, ki so na voljo tako libanonskim kot tudi sirskim otrokom.
- V Jordaniji imami in drugi voditelji pomagajo spodbujati vrnitev otrok k šolanju, postavljene so dodatne učilnice, zaposlenih je več učiteljev, UNICEF pa skupaj s partnerji zagotavlja tudi šolsko opremo in potrebščine.
- V Iraku se najhitreje, kar je mogoče, postavljajo začasne učilnice v šotorih, da bi zagotovili učne prostore za zadnji val beguncev.
Da bi še več sirskim otrokom omogočili šolanje, je nujno potrebno še več sredstev in podpore. Od UNICEF-ovih skupnih potreb za humanitarni odziv na območju Sirije, je prav za področje izobraževanja na voljo najmanj sredstev – do sedaj je UNICEF prejel 51 milijonov dolarjev od potrebnih 161 milijonov.