Srečanje, ki bo od 4. do 6. decembra potekalo v Mehiki, je pomemben korak pri oblikovanju Globalnega dogovora o migracijah - medvladnega sporazuma, ki bo zajemal vse razsežnosti mednarodnih migracij. Na srečanju si bodo svetovni voditelji prizadevali doseči konsenz o političnih in finančnih zavezah, ki bodo v skladu z Newyorško deklaracijo o beguncih in migrantih in Konvencijo o otrokovih pravicah.
UNICEF je danes predstavil tudi novo poročilo z naslovom Onkraj meja: Kako uresničiti globalne zaveze v korist otrok na begu. V njem so predstavljeni primeri dobrih praks s področja zaščite in obravnave otrok beguncev in migrantov. Poročilo predstavlja praktične primere vlad, sodelovanja s civilno družbo in gostiteljskih skupnosti, ki delujejo na področju podpore in integracije otrok ter njihovih družin.
»Svetovni voditelji in politični odločevalci bodo na srečanju v Mehiki združili moči v prizadevanjih, da bi bile migracije varne za otroke,« poudarja Ted Chaiban, direktor UNICEF-ovih programov za otroke. »Naše najnovejše poročilo potrjuje, da je mogoče tudi v državah z omejenimi sredstvi izvajati politike, storitve in naložbe, ki učinkovito podpirajo otroke begunce in migrante v njihovih izvornih državah, na poti prek meja in v končnih državah.«
Otroci begunci in migranti so še posebej ranljivi in izpostavljeni ksenofobiji, zlorabam, spolnemu izkoriščanju ter pogosto nimajo dostopa do najnujnejših storitev. Zato je izvajanje politik za zaščito otrok na njihovi celotni poti ključnega pomena, še poudarja poročilo.
Poročilo predstavlja številne primere dobre prakse z vsega sveta, na primer sprejetje minimalnih standardov zaščite otrok beguncev v Nemčiji, čezmejne sisteme zaščite otrok v Zahodni Afriki in uspešno iskanje alternativ pridržanju otrok migrantov v Zambiji. Poročilo vključuje tudi Afganistan, Italijo, Jordanijo, Libanon, Južni Sudan, Vietnam, Ugando in ZDA. Vsako pobudo je mogoče prenesti tudi v druge države in drugačne okoliščine ter spodbuditi izvajanje politik in ukrepov v korist otrok na nacionalni, regionalni in globalni ravni.
UNICEF svetovnim voditeljem priporoča šest ukrepov za zaščito otrok na begu:
Ključni podatki: