Slovenija je danes dobila »nove« voditelje. Otroci so za en dan prevzeli vlogo predsednika RS, predsednika Vlade RS in na družbenih omrežjih predsednika Državnega zbora. Iz vrst najmlajših smo dobili tudi ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter (na družbenih omrežjih) ministra za izobraževanje, znanost in šport ter župane enajstih občin – v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Domžalah, Postojni, Ptuju, Kidričevem, Trbovljah, Radljah ob Dravi, Lukovici ter Zagorju ob Savi so ključe mesta danes prevzeli otroci.
Otroci se bodo znašli tudi v vlogi sovoditeljev informativnih oddaj v medijih, zasedli direktorske stolčke v gospodarstvu - v družbi Prva osebna zavarovalnica, v podjetju za raziskovanje trga in medijev Mediana, v oglaševalski agenciji Grey Ljubljana in drugih, v kulturi, in sicer v Slovenskem etnografskem muzeju. Zavzeli so številna družbena omrežja, med drugim priljubljenega košarkarja Boštjana Bokija Nachbarja ter stand up komika in pisca Boštjana Gorenca Pižame. Številne šole po Sloveniji so danes dobile »nove« ravnatelje in učitelje, »novega« direktorja je za en dan dobil tudi UNICEF Slovenija, pobudnik aktivnosti v Sloveniji. Pri prevzemu novih vlog je sodelovalo več kot 150 otrok v Sloveniji.
• Predsednik RS je sprejel zavezo, da bo še naprej veliko časa in pozornosti namenil prav mladi generaciji in omogočil, da bo glas otrok in mladostnikov še bolj slišan. Iz raziskave UNICEF-a je razvidno, da le sedem odstotkov otrok meni, da politični voditelji dovolj prisluhnejo njihovim zahtevam, pričakovanjem, upanjem in strahovom. Najbolj osupljiv podatek raziskave je po predsednikom mnenju ta, da se kar dve tretjini (2/3) otrok boji, da bo v prihodnosti izbruhnila voljna. Zato je predsednik republike še bolj zavezan temu, da si v sodelovanju z drugimi političnimi voditelji prizadeva za mir in varnost, da bodo lahko naši otroci odraščali v svobodnem duhu in sledili svojim sanjam z odprtim srcem.
• Predsednik Vlade RS in ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sta sprejela zavezo, da bosta tudi v prihodnje delovala kot zagovornika otrok in med političnimi odločevalci pomagala krepiti zavedanje o pomembnosti sprejemanja odločitev, ki krepijo kakovost življenja otrok. Podpirala bosta udejanjanje ukrepov Agende 2030, s katero se je Slovenija zavezala, da bo do leta 2030 za polovico zmanjšala število otrok, ki živijo pod pragom revščine.
• Predsednik državnega zbora je sprejel zavezo, da bo v okviru zakonodajne veje oblasti spodbujal odločitve v korist otrok. Zato bo podpiral oblikovanje parlamentarne nad-strankarske skupine za otroke, ki bi jo sestavljali poslanci različnih političnih strank in bi s svojim delovanjem pripomogli k postavljanju otrok visoko na zakonodajno agendo.
Na ta pomemben dan so otroci razkrili tudi svoje želje in izzive za prihodnost, ki si jo želijo sooblikovati z odraslimi. Predstavili so ključne ugotovitve raziskave UNICEF-a Slovenije in Mediane, ki je merila zadovoljstvo otrok z življenjem in odraščanjem v Sloveniji.
Ključne ugotovitve raziskave:
• Polovica otrok v Sloveniji pravi, da so bili otroci pred 10 leti bolj zadovoljni s svojim življenjem. Menijo, da danes tehnologija preveč vpliva na naše življenje. Dejstvo je, da tehnologija vpliva na pristnost medosebnih odnosov. Otroci pogrešajo preprost objem, nasmeh in »rad te imam«.
Prihodnost
• Dve tretjini otrok v Sloveniji sta glede svoje prihodnosti optimistični. Največje zadovoljstvo črpajo iz odnosov z družino in prijatelji ter iz zdravja. Materialne dobrine in denar po njihovem mnenju ne vplivajo na srečo v življenju.
• 66 % otrok v Sloveniji meni, da jih bodo čez 15 let najbolj skrbeli zaposlitev, finančno stanje, vojne in vprašanja okolja. Otroci se zavedajo aktualnih težav, zato jih je potrebno bolj vključevati v odločanje o naši prihodnosti.
• Razmere v družini najbolj vplivajo na razpoloženje in zadovoljstvo otrok v Sloveniji – tako pravi tretjina otrok. Družinska politika podjetja morajo slediti temu in omogočiti, da bodo otroci lahko s starši preživeli veliko kakovostnega prostega časa.
• 76 % otrok v Sloveniji pravi, da v šolo ne hodijo z največjim veseljem, več kot 70 % pa jih meni, da šola ni preveč zanimiva. V veliki meri se otroci v šoli čutijo neupoštevane in nerazumljene.
• Skoraj tretjina otrok v Sloveniji pravi, da na njihovo zadovoljstvo najbolj vplivajo odnosi s prijatelji in vrstniki.
• Zgolj 7 % otrok v Sloveniji pravi, da župani upoštevajo njihovo mnenje. Kar 75 % otrok pa meni, da z župani nimajo stika. Stremeti je potrebno k vzpostavitvi rednega sistema lokalne participacije otrok, ki bo omogočal večjo vključenost otrok pri ustvarjanju lokalne agende.
Ob svetovnem dnevu otrok otroci po vsem svetu odrasle pozivajo k ustvarjanju sveta, v katerem lahko za vsakega otroka omogočimo zdravje, izobrazbo, zaščito pred nasiljem in izkoriščanjem ter enake možnosti za razvoj. Za uresničevanje otrokovih pravic si moramo prizadevati vse dni v letu in vsak od nas ima pri tem pomembno vlogo.