Danes obeležujemo mednarodni dan boja proti revščini. UNICEF Slovenija ob tem pozdravlja napredek, dosežen na področju zmanjšanja revščine med otroki, a hkrati opozarja, da pod pragom revščine v Sloveniji še vedno živi 46.000 otrok.
17. oktobra obeležujemo mednarodni dan boja proti revščini, katerega namen je opozarjati na problem revščine v svetu in spodbuditi aktivnosti za njeno zniževanje. Dejstvo je, da ima revščina izjemno poguben vpliv na življenja otrok po vsem svetu. Slovenija pri tem ni izjema. Revščina je namreč v času gospodarske krize in varčevalnih ukrepov močno zaznamovala tudi življenja otrok v Sloveniji.
Najnovejši podatki Statističnega urada RS kažejo, da se je prvič po gospodarski krizi stopnja tveganja revščine otrok zmanjšala, in sicer iz 14,2 % v letu 2015 na 11,9 % v letu 2016. »To so zelo pomembni premiki, vendar pa je potrebno opomniti, da ta odstotek še vedno predstavlja kar 46.000 otrok, ki v Sloveniji živijo pod stopnjo tveganja revščine. Zato si je danes, v času gospodarske rasti, še bolj kot prej, potrebno prizadevati za ukrepe, ki bodo usmerjeni v preprečevanje revščine otrok in dviga kakovosti življenja otrok. Poleg tega se je Slovenija, v okviru mednarodnega načrta Cilji trajnostnega razvoja, zavezala, da bo do leta 2030 prepolovila (za 50 % zmanjšala) stopnjo revščine otroke v Sloveniji, zato je pomembno, da se politike v tej smeri okrepijo,« poudarja Alja Skele, Vodja zagovorništva pri UNICEF-u Slovenija.
Priporočila UNICEF-a oblikovalcem politik, ki lahko pripomorejo h krepitvi blaginje otrok:• Zaščititi je potrebno dohodke gospodinjstev, v katerih živijo najrevnejši otroci.
• Izboljšati je potrebno dosežke na področju izobraževanja manj uspešnih učencev.
• Spodbujati in promovirati je potrebno zdrav način življenja za vse otroke.
• Subjektivno oceno dobrega počutja otrok je potrebno jemati resno.
• Pravičnost je potrebno postaviti v središče politik, ki obravnavajo otroke in si prizadevajo delovati v dobrobit otrok.