Od Sirije do Jemna in Iraka, od Južnega Sudana do Nigerije – otroci so žrtve napadov, njihovi domovi, šole in skupnosti so porušeni, njihovo upanje in prihodnost pa visita na nitki. Skoraj 1 od 4 otrok na svetu živi v državah, ki so jih prizadeli konflikti ali katastrofe. »Vojna, naravne katastrofe in podnebne spremembe otroke silijo, da zapustijo svoje domove in se izpostavijo nasilju, boleznim in izkoriščanju,« je povedal Manuel Fontaine, direktor UNICEF-ovih programov nujne pomoči.
V pozivu Akcije nujne pomoči za otroke (Humanitarian Action for Children - HAC) UNICEF navaja, da za pomoč otrokom v 48 državah po vsem svetu v letošnjem letu potrebuje 3,3 milijarde dolarjev za zagotavljanje dostopa do varne vode, hrane, izobraževanja, zdravstvenih storitev in zaščite.
Po ocenah se bo 7,5 milijona otrok, ki prebivajo v državah, ki jih zajema poziv, letos spopadalo s hudo podhranjenostjo, vključno s skoraj 500.000 otroki v Nigeriji in 500.000 v Jemnu. »Podhranjenost predstavlja tiho grožnjo za milijone otrok,« je povedal Fontaine. »Njene posledice so lahko nepopravljive in otroke ovirajo pri razvoju mentalnega in fizičnega potenciala. V najhujši obliki je lahko podhranjenost tudi smrtonosna.«
Največji del poziva zajema otroke in družine, ki jih je prizadela vojna v Siriji; ta se bo kmalu prevesila v 7. leto. UNICEF bo za pomoč sirskim otrokom v Siriji in tistim, ki kot begunci prebivajo v sosednjih državah, potreboval 1,4 milijarde dolarjev.
Fotografija: (Oktober 2016) 9-letni Abdulghani in njegov 6-letni brat Hassan čakata pred vodnjakom v vzhodnem Alepu v Siriji. Dostopa do tekoče vode iz javnega vodovoda ni, saj so vse pogostejši napadi in spopadi poškodovali električno omrežje, ki napaja vodne črpalke. Okoli 270 tisoč ljudi, vključno s 100 tisoč otroki, je prisiljenih piti vodo iz virov, katerih kakovost ni preverjena – tudi iz onesnaženih vodnjakov. UNICEF/Rich
Prioritete UNICEF-a in partnerjev v letu 2017 so tudi:
- Dostop do varne vode za 19 milijonov ljudi,
- Formalno ali neformalno izobraževanje za 9,2 milijona otrok,
- Cepljenje proti ošpicam za 8,3 milijona otrok,
- Psihosocialna pomoč za več kot 2 milijona otrok,
- Zdravljenje hude podhranjenosti za 3,1 milijona otrok.
V prvih 10 mesecih lanskega leta je UNICEF omogočil:
- Dostop do varne vode za 13,6 milijona ljudi,
- Cepljenje proti ošpicam za 9,4 milijona otrok,
- Formalno ali neformalno izobraževanje za 6,4 milijona otrok,
- Zdravljenje hude podhranjenosti za 2,2 milijona otrok.
Naslovna fotografija: (Junij 2016) Mati Alinafe z otroki med obrokom iz sušenega graha v okrožju Balaka v Malaviju. Alinafe je samohranilka. Z otroki živi v hišici iz koruznih stebel in listov, saj je bilo njihovo bivališče iz blata uničeno. Polje, ki jim je v preteklosti dajalo hrano, je presušeno. Nekaj pesti graha je vse, kar družina poje v enem dnevu. Nepretrgano obdobje sušnega vremena v Malaviju je družino pregnalo na rob obupa. Dvoletna hči prejema posebno terapevtsko hrano Plumpy Nut, ki jo zagotavlja UNICEF. UNICEF/Rich
Več informacij je na voljo tukaj.