Varne točke so posebej označeni javni prostori, ki so prostovoljno pripravljeni nuditi pomoč otrokom in mladostnikom v stiski: če so se izgubili, jim grozijo sovrstniki, ne morejo priti domov oziroma bi želeli priti v stik s starši …
UNICEF-ove Varne točke lahko prepoznamo po posebni nalepki, smejoči se hišici, ki je nameščena na vidno mesto ob vhodu.
Nahajajo se v javno dostopnih prostorih kot so mladinski center, policija, lekarna, knjižnica, zavarovalnice, banke, cvetličarna, trgovina itd., v njih pa lahko skupaj že več kot 1300 posameznikov otrokom nudi trenutno zaščito, pomoč ali zgolj nasvet v stiski. Na izobraževanju, ki ga za osebje v Varnih točkah organizira UNICEF Slovenija, so je moč seznaniti z ustreznimi oblikami pomoči otrokom v težavah in usposobiti za nudenje pomoči otrokom. Osebje v Varnih točkah v projektu sodeluje prostovoljno, s svojo srčnostjo in prizadevnostjo pa pomaga otrokom v težavah.
Na prvi šolski dan je sevniške šolarje obiskal Boštjan Gorenc Pižama, ki je tudi promotor UNICEF-ovih Varnih točk.
»Vsi – odrasli in otroci – se včasih znajdemo v stiski – večji ali manjši. Pomembno je, da o težavah spregovorimo z osebo, ki ji lahko zaupamo. Otroci lahko v Varnih točkah brez strahu spregovorite o svojih težavah, saj vas tam čakajo ljudje, ki vam bodo prisluhnili in vam pomagali. Četudi se vam morda kakšna od težav zdi nepremostljiva, jo lahko s skupnimi močmi razblinimo in jo naredimo znosnejšo,« otrokom sporoča Boštjan Gorenc Pižama, promotor UNICEF-ovega projekta Varne točke. Priljubljeni komik, literarni, gledališki, televizijski in radijski ustvarjalec je na prvi šolski dan ponovno sedel v šolske klopi, saj je obiskal Osnovno šolo Sava Kladnika Sevnica in učence opozoril na Varne točke v njihovem kraju.
Četudi se vam morda kakšna od težav zdi nepremostljiva, jo lahko s skupnimi močmi razblinimo in jo naredimo znosnejšo,« otrokom sporoča Boštjan Gorenc Pižama, promotor UNICEF-ovega projekta Varne točke.
V Varne točke po vsej Sloveniji se na leto zateče več sto otrok. Lani so zabeležili 47 obiskov otrok, ki so se znašli v resnejših težavah, ko je bilo potrebno posredovanje strokovnih služb kot so šola, policija ali center za socialno delo, saj so primeri zajemali medvrstniško nasilje, nadlegovanje, družinske spore. V več kot 150 primerih so se otroci znašli v manjših težavah. Slednjih je bilo še več, vendar vseh primerov manjših težav oz. obiskov osebje v točkah ne beleži. Včasih otroci Varne točke obiščejo, ker potrebujejo prijazen pogovor ali zgolj iz radovednosti, kako je točka videti. Od leta 2003, odkar obstajajo Varne točke v Sloveniji, beležimo tudi primer suma spolne zlorabe in 10 primerov nadlegovanj.
UNICEF-ove Varne točke lahko prepoznamo po posebni nalepki, smejoči se hišici, ki je nameščena na vidno mesto ob vhodu. Seznam Varnih točk po Sloveniji je na voljo tukaj.
Otroci, o svojih stiskah lahko spregovorite v Varnih točkah
UNICEF Slovenija ob začetku novega šolskega leta otrokom sporoča, da se lahko v primeru stiske ali težav vse leto zatečejo po pomoč v UNICEF-ove Varne točke. V 74 krajih po vsej Sloveniji jih lahko naštejemo že preko 600. Na prvi šolski dan je sevniške šolarje obiskal Boštjan Gorenc Pižama, ki je tudi promotor Varnih točk.