Nekatere otroke ugrabijo ali jih prisilno rekrutirajo, spet drugi so v sodelovanje v oboroženih skupinah primorani zaradi revščine, možnih posledic politične ali družbene izključenosti ali želje po maščevanju zločinov, ki so bili storjeni nad njihovimi družinami. V vsakem primeru je vključenost otrok v oborožene skupine in njihova rekrutacija v vojaške namene huda kršitev otrokovih pravic.
Otroci so novačenju v oborožene skupine najbolj izpostavljeni v Kolumbiji, Maliju, Nigeriji, Sudanu, Centralnoafriški republiki, Južnem Sudanu, DR Kongo, Somaliji, Jemnu, Iranu, Siriji, Afganistanu, Mjanmaru in na Filipinih.
UNICEF si, v sodelovanju s partnerskimi organizacijami, prizadeva za izpustitev vseh otrok vojakov iz oboroženih vrst in jim pomaga pri njihovi reintegracijo v družbo. Otrokom pomaga pri združitvi z družino, nudi jim zdravstveno oskrbo in psihosocialno pomoč ter spodbuja njihovo šolanje. Išče tudi priložnosti in sredstva za zaščito otrok pred vključevanjem v oborožene sile. V lanskem letu je tako UNICEF dosegel izpustitev več kot 10 tisoč otrok iz oboroženih skupin in 8 tisoč otrokom pomagal pri reintegraciji v domače okolje.
Fotografija: UNICEF-ov zagovornik otrok, ki jih je prizadela vojna, Ishmael Beah, med pogovorom z nekdanjim otrokom vojakom, ki je v oboroženih skupinah opravljal delo vojaka in kuharja. V napadu, ki se je zgodil v eni od UNICEF-ovih šol v Južnem Sudanu, je bil priča smrti treh prijateljev. Avtor: UNICEF/Holt